szyny nastawcze FOTGA SKU062900

SPRZĘT / krzyżowe szyny nastawcze FOTGA model SKU062900

  • Nazwa: sanki nastawcze
  • Producent: FOTGA
  • Model: SKU062900
  • Materiały:
    • korpus – metal
    • szyny prowadzące – aluminium
    • wykończenia / okładziny – tworzywo sztuczne
  • Szybko złączka: NIE
  • Zakres regulacji:
    • lewo / prawo 5cm w każdą stronę
    • w przód / w tył 10cm
  • Zakres pojedynczego skoku: swobodny
  • Dokładność skoku: 1mm
  • Blokada ustawień: TAK
  • Możliwość zmiany / wymiany szyny: TAK
  • Gwint mocujący dla aparatu: 1/4”
  • Gwint mocujący do głowicy statywu: 1/4”
  • Waga: 650g
  • Gwarancja: w zależności od miejsca zakupu / sprzedawcy
  • Inne: blokada maksymalnego wysuwu szyny, gumowa wyściółka stopki łączącej z aparatem
  • Data i miejsce zakupu: 05.10.2015 / Chiny – platforma aukcyjna AliExpress
  • Cena w chwili zakupu: 24,57$ / około 96zł*
  • Średnia cena sprzedaży w kraju: od 140 do 250zł (na dzień 06.10.2016)

Przeznaczenie:

Krzyżowe szyny nastawcze do fotografii zbliżeniowej umożliwiające precyzyjne ustawianie odległości / ostrości od fotografowanego przedmiotu.

* – przy cenie dolara amerykańskiego równej 3,9zł

Tytułem wstępu…

Wśród wielu dostępnych gadżetów do fotografii makro, dokumentacyjnej, czy produktowej, jest i taki o którym dość rzadko się słyszy, co ciekawe które jest też stosunkowo trudno dostępne, są to sanki nastawcze, lub dokładniej mówiąc „szyny nastawcze” – w tym wypadku jako że do czynienia mamy z dwoma szynami „krzyżowe szyny nastawcze”. Dla uproszczenia w poniższej recenzji będę posługiwał się jednak bardziej popularnym zwrotem – sanki nastawcze.

Urządzenie to jak żadne inne zapewnia wysoką precyzję ruchu aparatu zamocowanego na szynie i statywie fotograficznym, w zależności od tego czy mowa, jak w tym opracowaniu o sankach z podwójnymi szynami, czy z pojedynczą szyną, umożliwia ruch na boki, w przód i tył, lub tylko w jednym z wymienionych wariantów ruchu. Można by się zastanawiać po co takie urządzenie, pytanie to nasuwa się szczególnie jeśli mowa o fotografii plenerowej, po cóż przecież taszczyć ze sobą kolejny, nie mały gadżet, a do tego i nie najlżejszy…

Na tak postawione pytanie odpowiedź poznali wszyscy Ci którzy sami zderzyli się z tym problemem podczas wykonywania fotografii w dużym zbliżeniu, tudzież makro, ponieważ podczas takiego typu rejestracji obrazu, mamy do czynienia z tak niewielką głębią ostrości, że utrzymanie, szczególnie poruszającego się modela w pola ostrości za pomocą tylko statywu jest zdaniem iście karkołomnym. Więcej rozstawienie precyzyjnie statywu w danej odległości i kompozycji względem fotografowanej rzeczy w terenie też nie zawsze jest możliwe, czy to przez zarośla, czy kształt terenu. Tu właśnie z pomocą przychodzą sanki nastawcze, umożliwiające precyzyjne dopasowanie odległości aparatu od obiektu w zakresie na jaki pozwala długość szyn sanek.

Wykonując fotografie w dużym zbliżeniu, tudzież makro, szczególnie jeśli jest to fotografia w plenerze, a modele bywają ruchliwi, nieustanna pogoń za nimi statywem, przy tak niewielkim polu ostrości i odległości od modela prowadzi często do nieostrych i poruszonych zdjęć, jak po lewej, w sukurs przychodzą tu sanki nastawcze, montowane na głowicy statywu, a następnie na nich aparat, które zapewniają możliwość szybkiego i precyzyjnego przesunięcia aparatu względem modela, bez konieczności przestawiania statywu, po prawej zdjęcie wykonane z użyciem sanek nastawczych FOTGA SKU062900, aparatu FUJIFILM X-M1 + obiektyw FUJINON XC16-50mm F3.5-5.6 OIS i konwerterem makro RAYNOX DCR-250

To wspaniałe, wręcz nieodzowne, acz niedoceniane narzędzie pracy, sam dotkliwie często odczuwałem jego brak, gdy bez końca to w jedną, to w drugą przesuwałem nogi statywu o milimetry, po czym mój model w najlepsze lekceważąc ten trud postanowił zmienić pozycję, co oczywiście oznaczało rozpoczęcie baletu ze statywem od początku… w sytuacji gdy mamy zamontowane do głowicy statywu sanki, wystarczy korekta położenia aparatu za ich pomocą i to wszystko. Sanki nastawcze są również nieodzownym gadżetem w pracy dokumentacyjnej, używane również z powodzeniem przez służby mundurowe, jak i fotografów zajmujących się wykonywaniem zdjęć niewielkich produktów.

zdjęcia od lewej: Zdjęcie wykonane „z ręki” po prawej z użyciem sanek nastawczych FOTGA SKU062900 / Zestaw fotograficzny: aparat FUJIFILM X-M1 + obiektyw FUJINON XC16-50mm F3.5-5.6 OIS i konwerter makro RAYNOX DCR-250

Do rzeczy – omówienie sanek nastawczych FOTGA…

Po tym nieco przydługim wstępie, acz podyktowanym chęcią wyjaśnienia – uzasadnienia konieczności posiadania takiego gadżetu, pora przejść do tego jest sensem niniejszej recenzji, omówienia konkretnego typu sanek nastawczych. Markowe, tudzież znanych firm modele sanek nastawczych mogą kosztować niemałe sumy pieniędzy, kilkaset, a nawet powyżej 1000zł… z pewnością już widzę narastającą niechęć w waszych myślach, spokojnie, na szczęście tam gdzie do czynienia mamy z bardzo drogimi gadżetami, powstaje nisza produktowa, wypełniana najczęściej przez chińskich producentów.

Tak jest i w tym przypadku, omawiane sanki nastawcze zakupiłem, jak wiele innych gadżetów, w tym nie tylko związanych z fotografią, na jednej z chińskich platform handlowych – AliExpress. Koszt zakupu wyniósł 24,57$, czyli około 96zł (przy cenie dolara 3,9zł), oczywiście z darmową przesyłką. Nie będę tu omawiał szczegółów zakupów na tej platformie, uczyniłem to już wielokrotnie w innych artykułach, tu skupię się na samych sankach. Model firmowany jest chińska marką FOTGA, produkującą szeroki wachlarz, tanich gadżetów fotograficznych, od filtrów kołowych, przez soczewki i konwertery makro, szeroki wachlarz tulejek i pierścieni, po sanki nastawcze do fotografii zbliżeniowej.

Chińska marka FOTGA jest firmą specjalizująca się w produkcji szerokiego wachlarza akcesoriów fotograficznych i wideo, w tym: filtrów kołowych, pierścieni pośrednich z przeniesieniem automatyki (AF) dla różnych modeli aparatów, osłon obiektywów kamer i reflektorów studyjnych, parasolek i blend, sanek nastawczych przenośnych i stołowych, tulei i przejściówek, adapterów, oraz wielu innych… w jej ofercie natrafimy zarówno na akcesoria bardzo dobrej jakości, jak i gorszej, najczęściej za ułamki cen akcesoriów znanych marek…

Standardowo jednak dla takich marek próżno szukać ich firmowej witryny, skupiającej jej ofertę w jednym miejscu, oferta ta mocno rozczłonkowana pojawia się raczej właśnie w sklepach w obrębie platform jak AliExpress, na słabo rozwijanych profilach marki na Facebooku (linki na końcu), oraz u naszych krajowych sprzedawców, ci ostatni często nadmiernie koloryzują, budując wokół niej aurę znanej i cenionej przez profesjonalistów, co oczywiście jest nieprawdą, jest to typowa budżetowa marka, wśród asortymentu której można znaleźć jednak wiele bardzo dobrej jakości rzeczy, jak i niestety tez wiele akcesoriów wątpliwej raczej jakości. Właśnie z tego ostatniego powodu dość długo się wahałem nad zakupem, ostatecznie doszedłem jednak do wniosku iż zważając na wysoką cenę tych samych sanek, sprzedawanych na allegro, czy w internetowych sklepach fotograficznych, warto zaryzykować, różnica cenowa może bowiem wynosić nawet 150% ceny w Chinach!

Sanki FOTGA to model opisany numerem SKU062900, jest to wariant składający się z dwóch skrzyżowanych szyn, umożliwiających ruch aparatu w dwóch osiach: przód / tył, oraz lewo / prawo. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie ze względu na znacznie większą uniwersalność, od sanek jednoszynowych. Po zakupie, oraz odczekaniu około trzech tygodni, nadeszła nareszcie chwila gdy mogłem je zobaczyć na własne oczy, co z racji zdarzającej się problematycznej jakości tanich chińskich produktów było dla mnie bardzo istotną kwestią…

Krzyżowe szyny nastawcze do fotografii zbliżeniowej umożliwiające precyzyjne ustawianie odległości / ostrości od fotografowanego przedmiotu – marki FOTGA model SKU062900

Sanki przyszły w dość poturbowanym katonie, czemu zważając na fakt iż wędrowały one przez pół świata, raczej nie należy się dziwić. Wewnątrz trafiłem na wielowarstwowe, starannie zaklejone zawiniątko z pianki, oraz folii bąbelkowej, świadczyło to bardzo dobrze o dbałość sprzedawcy o towar. Po rozpakowaniu kolejnych warstw nareszcie zobaczyłem sanki. Szybko stało się jasne, że moje obawy okazały się bezpodstawne, model dotarł do mnie w całości, bez żadnych uszczerbków, a wstępne oględziny wykazały ich staranne wykonanie.

Omawiane krzyżowe szyny nastawcze FOTGA SKU062900 zakupiłem bezpośrednio w Chinach za niecałe 100zł na platformie handlowej AliExpress, taka możliwość pozwala zaoszczędzić spore sumy pieniędzy, gdyż cena tych samych sanek w kraju może być nawet o 150% wyższa… paczka dotarła po około trzech tygodniach, starannie zabezpieczona, choć karton kryjący sanki podczas transportu został dość mocno poturbowany…

zdjęcia od lewej: Sanki zostały starannie opakowane w wiele warstw pianki, oraz folii bąbelkowej… / Po rozpakowaniu moje obawy dotyczące jakości szybko ustąpiły radości, sanki okazały się bowiem być bardzo dobrze i precyzyjnie wykonane z dobrej jakości materiałów.

Sanki FOTGA SKU062900 w całości wykonane są z dobrej jakości metalu, malowanego proszkowo na czarno. Pod spodem, natrafimy na zębatą szynę prowadzącą, wykonaną ze stopu aluminium. Jednymi wykonanymi z tworzywa elementami sanek nastawczych jest okładzina stopki dla aparatu, główka śruby mocującej aparat do sanek, jak i okładziny gałek regulacyjnych.

Szyny połączone ze sobą śruba w części centralnej wyposażono po zewnętrznej stronie w nakładkę z nadrukowaną podziałką w zakresie odpowiadającym maksymalnemu ruchowi aparatu i tak dla szyny wzdłużnej możliwe jest przesuwanie aparatu w zakresie 10cm w przód, lub tył, dla szyny poprzecznej jest to 5cm w każdą stronę, tudzież lewo, lub prawo, względem osi sanek. Zakresy takie mogą się wydawać nieduże, zapewniam jednak że w przypadku fotografii zbliżeniowej, gdzie liczą się wartości nawet poniżej milimetra są one w zupełności wystarczające do pracy, a taka długość szyn sprawia że nie jest to gadżet przesadnie trudny w transportowaniu. Nadmienię tylko że w przypadku gdybyśmy jednak potrzebowali szyny dłuższe istnieje możliwość ich zakupu również na platformie AliExpress.

zdjęcia od lewej: Pomimo moich wcześniejszych obaw, sanki FOTGA SKU062900 okazały się być bardzo starannie wykonane, pewnym niuansem na który jednak świadomie się zgodziłem jeszcze przed zakupem, jest brak szybko złączki łączącej sanki z aparatem, co wpływa negatywnie na łatwość i szybkość obsługi… / Pracując z dużymi zbliżeniami przesunięcie nawet poniżej milimetra aparatu względem obiektu może stać się przyczyną utraty ostrości, w tym przypadku margines takiego błędu był bardzo malutki, są to niewielkie kropelki wody na ptasim piórku, zestaw: aparat FUJIFILM X-M1 + obiektyw FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS i konwerter makro RAYNOX DCR-250

Omawiany model FOTGA SKU062900 waży 650g, wiem, wiem, powiecie że całkiem sporo, zgadza się jednak należy tu pamiętać że wykonano je z metalu, nie z plastyku, jak niektóre tańsze warianty, dzięki czemu z pewnością waga ta przełoży się na długą i bezawaryjną pracę. Zostawanie metalu w szynach, o dość dużej grubości profili ma i inne, znacznie ważniejsze od samych walorów użytkowych znaczenie, szyny takie nie są podatne na uginanie pod ciężarem aparatu i obiektywu. Podczas pracy z aparatem FUJIFILM X-M1, dołączonym obiektywem FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS, oraz konwerterem makro RAYNOX DCR-250, co dawało łączną wagę zestawu na poziomie 1kg sanki nie wykazywały cech niestabilności, nawet w skrajnym wychyleniu. Tu drobna uwaga, stabilność sanek to jedno, ale równie istotna jest odpowiednio stabilna głowica fotograficzna, oraz oczywiście sam statyw, należy o tym pamiętać, by nie doznać rozczarowania gdy po założeniu zestawu na statyw okaże się że nasza głowica nie radzi sobie z takim obciążeniem i zaczyna opadać… tym bardziej że do wagi zestawu aparat (500g) + obiektyw (375g), tu jeszcze konwerter (80g), zawsze trzeba doliczać wagę samych sanek, co w moim przypadku daje już łączną wagę blisko 1.7kg.

Sanki FOTGA SKU062900 umożliwiają przesuwanie aparatu w dwóch osiach, w tym dla osi poprzecznej (patrz zdjęcia) po 5cm w lewo i prawo

sanki nastawcze FOTGA SKU062900 wykonano w większości z metalu, stopu aluminium, oraz użytych w wykończeniach, jak i blokadzie przesuwu szyny tworzyw sztucznych

Szyny prowadzące z każdej strony zakończono metalowym ogranicznikiem, uniemożliwiającym wysunięcie się poza nie aparatu. Zestaw montuje się do głowicy statywu za pomocą standardowego gwintu 1/4 cala. Jeśli posiadamy głowicę ze szybko złączką, cała operacja jest znacznie łatwiejsza, umożliwia również szybkie zdjęcie i założenie sanek. Sam aparat natomiast mocowany jest, za pomocą śruby również o gwincie 1/4 cala do pokrytej miękką gumą stopki. Tu też ujawnia się mankament modelu FOTGA SKU062900 – brak szybko złączki po stronie stopki sanek nastawczych… z całą pewnością ich obecność znacznie przyspieszyłaby zakładanie i zdejmowanie aparatu, tym samym poprawiła, szczególnie w terenie, komfort pracy. Na obronę modelu dodać trzeba jednak że wada ta dotyczy szerokiego wachlarza podobnych sanek, w tym modeli markowych, kosztujących znacznie większe pieniądze. Zdarzają się też i modele w taką złączkę wyposażone, jednak jak łatwo się domyślić przekłada się to bardzo radykalnie na ich cenę, pomimo oczywistego tegoż absurdu, właśnie dlatego zadedykowałem się zaakceptować ten niuans, jeszcze przed zakupem omawianego modelu.

zdjęcie po lewej: Dolna strona stopki sanek łącząca się z głowicą statywu / zdjęcie w środku i po prawej: niuansem modelu SKU062900 jest brak szybko-złączki na stopce służącej do zakładania aparatu, mamy tu do dyspozycji prostą śrubę, co nieco spowalnia operację zdejmowania i zakładania aparatu

sanki nastawcze FOTGA SKU062900 z zamontowanym aparatem FUJIFILM FinePix Hs20 EXR

Kolejne przykłady fotografii wykonanych z użyciem sanek nastawczych FOTGA SKU062900

Za regulację ruchu aparatu odpowiadają cztery pokrętła, po dwa na szynę, jedno z nich służy do przesuwania aparatu w danym kierunku, drugie ustawiania siły oporu stawianego przez szynę względem ruchu aparatu, oraz już po wybraniu pozycji tego ostatniego jej blokowania. Minimalny skok aparatu w każdym z wymienionych kierunków jest wynikową odległości zębów szyny prowadzącej, tu jest to wartość 1mm. Ruch odbywa się płynnie, bez wyczuwalnego przeskoku, same blokady sprawdzają się znakomicie, bez względu na kąt pracy i pochylenia zestawu, co stwarza oczywiście odpowiednio większe opory dla blokad szyn.

zdjęcia od lewej: Sanki nastawcze do fotografii zbliżeniowej wykorzystywane są z powodzeniem nie tylko w fotografii przyrodniczej, ale również w produktowej, oraz dokumentacyjnej. Również i ja korzystam z nich w domu podczas wykonywania zdjęć sprzętów… / Akcesoriów omawianych w dziale „SPRZĘT” / dzięki zastosowaniu w modelu SKU062900 podwójnych, skrzyżowanych szyn, mamy możliwość ruchu aparatu w dwóch kierunkach, co daję dużą przewagę w komforcie i dokładności pracy nad wariantami jednoszynowymi.

Testy terenowe – podsumowanie…

Sanki nastawcze FOTGA SKU062900 weszły na stałe w zestaw akcesoriów jakie noszę ze sobą w plecaku podczas wypadów plenerowych z aparatem, w poszukiwaniu ujęć makro. Wielokrotnie pozwoliły mi one na zarejestrować ujęć niewykonalnych „z ręki”, przynajmniej bez drastycznej straty jakości (przez podbijanie ISO), lub irytującej i dającej raczej mierne efekty zabawy w przestawianie statywu.

Niewątpliwą zaletą sanek nastawczych FOTGA SKU062900 jest jakość i rodzaj materiału z których je wykonano, jest to dobrej jakości stal, stop aluminium (szyna prowadząca – zdjęcie po lewej), oraz tworzywa sztuczne. Na zdjęciu po lewej widać też śrubę mocującą szynę, którą w razie takiej konieczności można zdemontować, lub wymienić na dłuższą.

Tak noszenie sanek nastawczych nie jest z pewnością komfortowe, a już na pewno nie jest możliwe w niewielkiej torbie, tak mają one swą wagę, tak zakładanie i zdejmowanie aparatu z sanek, a potem samych sanek z głowicy potrafi zdenerwować, ale wszystkie te mankamenty pryskają po tym jak uda się nam zarejestrować piękne, pełne szczegółów, w zakresie nas interesującym, zdjęcie marko. Sanki z powodzeniem użytkuję również w domu podczas wykonywanie fotografii produktowej, tudzież właśnie zdjęć danych sprzętów, akcesoriów do działu „SPRZĘT”.

Kolejne przykłady fotografii wykonanych z użyciem sanek nastawczych FOTGA SKU062900

Podczas już kilkumiesięcznej pracy z wykorzystaniem sanek nastawczych FOTGA SKU062900 nie zauważyłem jakichkolwiek zmian w precyzji ruchu, ani cech zmęczenia materiału. Szyny zębate nie uległy starciu, tak jak i klocki blokujące ich ruchu. Jednym elementem który uległ uszkodzeniu, były naklejki na gałkach regulujących, przykrywające ich mocowanie, to jednak oczywiście w żaden sposób nie wpływa na jakość pracy sanek. Podsumowując zarówno wykonanie, jak i precyzja ruchu sanek FOTGA SKU062900 są bardzo dobrej jakości, śmiało mogąc konkurować z rozwiązaniami markowymi, jest to więc produkt godny polecenia, który z pewnością otworzy nowe możliwości przed użytkownikiem w fotografii zbliżeniowej.

Kolejne przykłady fotografii wykonanych z użyciem sanek nastawczych FOTGA SKU062900, pracując z zestawem body+obiektyw i sanki, trzeba pamiętać o tym że zwiększają one wagę całego zestawu, co wymaga odpowiednio silnej, zdolnej do poradzenia sobie z takim obciążeniem głowicy fotograficznej.

Zalety:

  • precyzyjne wykonanie mechanizmu prowadzącego
  • płynny skok szyny
  • wzorowy stosunek ceny do jakości
  • możliwość rozbudowy / wymiany szyn
  • dobrej jakości materiały
  • odporność mechaniczna

Wady:

  • niechlujne wykończenie (odpadające naklejki gałek regulacyjnych)
  • brak szybko złączki dla mocowanie aparatu z sankami

Testowany z:

  • aparatem FUJIFILM X-M1 / opis <<tutaj>>
  • obiektywem FUJINON XC50-230mm F4.5-6.7 OIS / opis <<tutaj>>
  • obiektywem FUJINON XC16-50mm F3.5-5.6 OIS / opis <<tutaj>>
  • konwerterem makro RAYNOX DCR-250 / opis <<tutaj>>

Przydatne linki:

.

 


tekst, opracowanie i zdjęcia z wyłączeniem akcesoriów produkowanych przez markę FOTGA: Sebastian Nikiel

Informacja o prawach autorskich – można wykorzystywać nieodpłatnie wyłącznie w zastosowaniach niekomercyjnych, oraz z uznaniem i zachowaniem autorstwa, zgodnie z licencją Creative Common 3.0 – www.creativecommons.org / Copyright – can be obtained in a non-commercial manner and with the recognition and behavior made, in accordance with the license under the Creative Common 3.0 license – www.creativecommons.org

Informacja prawna – wszystkie wyrażane na łamach niniejszej recenzji poglądy, są wyłącznie moją osobistą opinią na temat danego sprzętu, odzieży, czy akcesorium, wynikającą z posiadanego doświadczenia, nabytego w trakcie jego użytkowania, oraz dotyczącą wyłącznie testowanego egzemplarza, a nie całościowo danego modelu produktu. Niniejsza recenzja nie powstała na zamówienie firm trzecich, nie była również przez takowe sponsorowana.